6 stycznia 2013

Jesienne spotkania w gospodarstwie ekologicznym w Juchowie uczniów z klas I – IV ze szkół podstawowych ze Szczecinka i Czaplinka

We wrześniu i w październiku 2012 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszym ekologicznym gospodarstwie w Juchowie ponad 400 uczniów z klas I –IV ze wszystkich szkół podstawowych w Szczecinku, a także uczniów z Czaplinka. Uczniowie brali udział w programie edukacji ekologicznej pt. "W zgodzie z naturą," realizując takie projekty jak: Dobry opiekun zwierząt; Od ziarna do chleba; Świat na łące. Wiele emocji i niezapomnianych wrażeń budziły spotkania ze zwierzętami w oborach. Każdy uczeń miał okazję zaprzyjaźnić się z wybraną krową, zadbać o nią, nakarmić, wygłaskać i zdobyć zaszczytny tytuł dobrego opiekuna zwierząt w gospodarstwie ekologicznym w Juchowie. Z tych spotkań utkwiły mi w pamięci niektóre wesołe, a jednocześnie cenne wypowiedzi uczniów, jak np: 

"Już wiem, czym różni się byk od krowy. Trzeba uważnie spojrzeć, czy ma pod brzuchem wymiona. Jeśli nie ma, jest to byk." (uczennica z I klasy)
"Krowy kochają mnie. Już muszę karmić osiem krów." (uczeń z III klasy)
"Kocham moją krowę Śnieżkę. Chciałabym przyjeżdżać tu codziennie, by spotykać się z moją krową." (uczennica z III klasy)
"Ja też chcę mieszkać na wsi; mieć takie gospodarstwo i krowy." (podobne wypowiedzi padały od chłopców i dziewcząt z różnych klas)

Równie ważnym przeżyciem i doświadczeniem dla wszystkich uczniów było wspólne przejście drogi "od ziarna do chleba." Drogę te rozpoczynaliśmy w magazynach zbożowych wypełnionych po brzegi zbożem, co robiło na wszystkich ogromne wrażenie. Uczniowie mieli okazję spróbować różnorodnych gatunków zbóż uprawianych w naszym gospodarstwie. Następnie mieliliśmy ziarno na mąkę. Biała mąka sypiąca się do worka budziła ogromne zainteresowanie, po czym wszyscy chcieli pachnącej i świeżo zmielonej mąki spróbować. Kolejny krok, to pieczenie bułek lub podpłomyków w "Koniczynce." Klasy trzecie uczyły się dodatkowo rozpoznawać różne gatunki zbóż oraz ich produkty.Głowy musiały tęgo wysilać, by wszystko rozpoznać. Gdy tak podziwialiśmy zboża w magazynach, jedna z uczennic klasy trzeciej wzięła pełną garść jęczmienia i zawołała: "To jest przecież żywe złoto." Na zakończenie wspólnej drogi "od ziarna do chleba" uczniowie wysłuchali opowieści "Łatwo zdobyty chleb," dzięki której uświadomiły sobie, jak wiele pracy stoi za każdą kromką chleba. Niektóre klasy wzbogaciły naszą "krowią galerię" o kolejne piękne rysunki.

Drugie klasy miały okazję pójść na nasze łąki bogate w kwiaty i ziała, dowiedzieć się o roli łąki w gospodarstwie oraz nazbierać ziół i kwiatów do klasowego zielnika, np. mniszek lekarski, koniczyna, babka lancetowata, krwawnik, różne ciekawe gatunki traw. Wszystkie klasy miały też czas na zabawę i ognisko na naszej uroczej łące. Miło było usłyszeć wielokrotnie od dzieci: "To był mój najpiękniejszy dzień," "To była moja najlepsza wycieczka."

Dla mnie jako osoby prowadzącej miłym doświadczeniem był fakt, iż niektórzy nauczyciele i niektóre klasy przyjechały do nas ponownie. Zapraszamy wszystkich do wspólnej nauki i zabawy od pierwszych dni wiosny 2013 r.

Tu jest link do albumu fotografii Jesienne spotkania uczniów 2012 w Juchowie - więc kliknij

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz